भिमाद सञ्चार
तनहुँ २०८० श्रावण ६
बिपीलाई सम्झदा।

लेखक: बिनोद पराजुली स्ववियु सभापति जनज्योति क्याम्पस भिमाद

नेपालका प्रख्यात राजनीतिज्ञ तथा साहित्यकार बीपी कोइरालाले राष्ट्रको इतिहासमा अमिट छाप छोडेका छन् । आफ्नो असाधारण नेतृत्व, दूरदृष्टि र साहित्यिक पराक्रमका लागि परिचित कोइरालाले राजनीतिक उथलपुथलको महत्वपूर्ण अवधिमा नेपालको भविष्य निर्माण गर्न महत्वपूर्ण भूमिका खेलेका थिए। उनको विरासतमा उनका राजनीतिक उपलब्धिहरू मात्र नभई नेपाली साहित्यमा पनि उनको उल्लेखनीय योगदान पनि समेटिएको छ। आफ्नो अथक प्रयास र लोकतान्त्रिक सिद्धान्तप्रतिको अटल प्रतिबद्धताको माध्यमबाट कोइरालाले  विद्यार्थीहरूलाई समर्पण, बुद्धि र लगनशीलताको महत्त्वको सम्झना गराउँदै प्रेरणा र प्रभाव पार्न जारी राखेका छन्।

बीपी कोइरालाको विरासतको सबैभन्दा प्रभावशाली पक्ष भनेको उनको निर्दोष बुद्धि हो। एक  विद्यार्थीको रूपमा, उनको बौद्धिक क्षमता र जटिल राजनीतिक परिस्थितिहरू बुझ्ने क्षमताको साक्षी बन्न पाउनु गौरवको विषय  हो। कोइरालासँग नेपालको सामाजिक एवम् राजनीतिक गतिशीलताको अतुलनीय समझ थियो। उनले राष्ट्रिय र अन्तर्राष्ट्रिय राजनीतिका जटिल जटिलताहरूलाई नेभिगेट  गर्दै नेपाललाई लोकतान्त्रिक राष्ट्रको रूपमा स्थापित गर्न महत्वपूर्ण भूमिका खेलेका थिए। उनका बौद्धिक उपलब्धिहरूले  विद्यार्थीहरूलाई आफ्नो ज्ञानको आधार विस्तार गर्न र आलोचनात्मक सोच र विश्लेषणात्मक सीपहरूका साथ जटिल समस्याहरूमा पुग्न प्रेरित गर्छ।

बीपी कोइरालाको प्रभाव बुझ्नको लागि उनको पालाको चुनौतीपूर्ण राजनीतिक वातावरण बुझ्न आवश्यक छ। २० औं शताब्दीको मध्यमा नेपाल दमनकारी शासन र लोकतन्त्रको अभावमा फसेको थियो। सामाजिक न्याय र व्यक्तिगत स्वतन्त्रताको वकालत गर्दै कोइराला आशाको किरण बनेर उठे । प्रजातान्त्रिक समाज ल्याउनको लागि उनको अथक प्रयासले नेपाली जनताको हितको लागि उनको अटल प्रतिबद्धता देखाएको छ।  विद्यार्थीहरूले उनको उदाहरणहरुबाट  आफ्नो विश्वासको लागि खडा हुन र न्यायपूर्ण समाजको लागि लड्नु पर्ने महत्त्व बुझ्न सक्छन्।

बिपी कोइरालाले आफ्नो राजनीतिक योगदानबाहेक नेपालमा साहित्यिक क्षेत्रमा  पनि बहुमूल्य योगदान दिएका थिए। उनका लेखहरूले नेपाली साहित्यमा अमिट प्रभाव छोडेका छन्, पाठकहरूको पुस्तालाई उनको उत्तेजक कथा कथन र मानव प्रकृतिको गहिरो बुझाइले मोहित पारेको छ। कोइरालाले आफ्ना कृतिहरूद्वारा प्रेम, हानि र दमनकारी व्यवस्था विरुद्ध आम जनताको सङ्घर्षका विषयवस्तुहरू खोजेका थिए। यो साहित्यिक विरासत उनको असीम प्रतिभाको प्रमाणको रूपमा खडा छ र विद्यार्थीहरूसँग प्रतिध्वनि गर्दै जसले समानुभूतिलाई बढावा दिन र सामाजिक परिवर्तनमा योगदान पुर्‍याउने साहित्यको शक्तिको कदर गर्दछ।

अन्तमा, बीपी कोइरालाको विरासतमा उनको असाधारण बुद्धि, लोकतान्त्रिक सिद्धान्तप्रतिको समर्पण र नेपाली साहित्यमा उल्लेखनीय योगदान समेटिएको छ।  विद्यार्थीहरूको रूपमा, हामीले उहाँका अनुभवहरू र उपलब्धिहरूबाट सिक्न धेरै कुराहरू छन्। सामाजिक न्याय र लोकतन्त्रप्रति कोइरालाको अटल प्रतिबद्धताले हामीमा न्यायपूर्ण समाजका लागि लड्ने जिम्मेवारीको भावना जगाउँछ। उनको साहित्यिक क्षमताले हामीलाई शब्दहरूको परिवर्तनकारी शक्ति र तिनीहरूले राष्ट्रमा पार्न सक्ने प्रभावको सम्झना गराउँदछ। बीपी कोइरालाको विरासतलाई हामीले सम्झना र सम्मान गर्ने क्रममा सकारात्मक परिवर्तन ल्याउन बुद्धि, समझ र लगनशीलताको महत्त्वको स्मरण गराउँदछ।